Je to starý dům a já starý zpěvák/Karel Gott otevřel své muzeum v Jevanech. Mezi prvními hosty byl i Karel Svoboda a Lucie Bílá. Několikanásobný zlatý slavík Karel Gott je první český umělec, který se ještě za života dočkal svého muzea. Gottland otevřel včera před polednem ve své někdejší vile v Jevanech na Kolínsku.
Desítky hostů se na kryté terase jevanské vily začaly scházet už před desátou hodinou ráno. Zmoklí postávali kolem barových stolků, zaměstnanci muzea pod nimi ještě narychlo vysávali kaluže.
„Déšť jsme si objednali, přináší totiž štěstí. Takto pokřtil jako první muzeum i sám Pán Bůh,“ vysvětloval moderátor Vlastimil Korec, který současně omlouval Gottovo více než půlhodinové zpoždění. „Uvázl v dopravní zácpě,“ řekl.
Na zahradě muzea už přešlapovali jeho fanouškové a sousedé. Pěšky sem s obrazem v podpaží dorazil skladatel Karel Svoboda, nechyběl tu František Janeček, Ladislav Štaidl či Milan Drobný.
„Tolik lidí tady snad nikdy nebylo,“ podivovala se Anna Lelková, která za Gottovými do Jevan jezdívala se svou rodinou.
„Vypadá to, jako by měl přijet prezident,“ komentoval zájem i zahraničních médií jeden z hostů.
Zlatý slavík dorazil společně s přítelkyní Ivanou Macháčkovou a novým majitelem vily Janem Moťovským za zvuků své písně Pretty woman. V tu dobu byla cesta do Jevan zcela neprůjezdná. Tančily na ní totiž mažoretky.
Provozovatel muzea Jan Moťovský nejprve vysvětlil, kdy s nápadem vybudovat Gottland přišel. „Bylo to přesně 23. října v osm ráno. Když jsem se dozvěděl, že je vila na prodej, zaujalo mě to. Věděl jsem, že ji musí dál provázet jméno pana Gotta,“ sdělil.
Skladatel Karel Svoboda, který se stal patronem muzea, předal zpěvákovi obraz Mistr telefonuje, který mu Gott daroval v roce 1988 k 50. narozeninám. „Pověsil jsem si ho tehdy do studia. Karel ale tvrdil, že to není dost exponované místo. Proto mu ho doživotně zapůjčuji pro Gottland,“ řekl Svoboda a rychle se vytratil. Slavnostní pásku tak musel Gott přestřihnout bez něj.
„Když mi novopečený majitel vily oznámil, co tu chce vybudovat, měl jsem dojem, že jeden z nás dvou se zbláznil. Snažil jsem se mu to rozmluvit. Je to starý dům a já starý zpěvák,“ vzpomínal Gott, který vilu koupil v roce 1969. Moťovský to nevzdal. „Přesvědčoval mě tak dlouho, že jsem nakonec začal ochotně spolupracovat,“ dodal zpěvák, který poté otiskl své ruce do pamětní hliněné desky.
Poté první návštěvníci překročili práh domu. U dveří je dojatě pozorovala Blanka Francová, která se o vilu stará přes patnáct let. „Mám slzy na krajíčku. S rodiči pana Gotta jsem se znala od svých sedmnácti. Bála jsem se, jak to dneska dopadne. Do rána se tu pracovalo,“ vysvětlila Francová.
Zpěvačka Lucie Bílá nakonec pokřtila kolekci parfémů - dámského Lady Carneval a pánského Cesta rájem - které jsou s dalšími suvenýry k dostání v Síni slávy.
Gottland je otevřen denně od 10 do 18 hodin.