Karel Gott Index | Aktuality | TermÍny | Biografie EN DE

Životopis Karla Gotta

Biografie

SVĚTOVÝ FENOMÉN JMÉNEM KAREL GOTT
Je fenoménem, jaký nemá v České republice ani nikde jinde na světě obdoby. Od roku 1964, kdy poprvé zvítězil v hlasovací anketě o Zlatého (dnes Českého) slavíka za předcházející rok (neměl tehdy na trhu ani jednu vlastní desku a za rok 1962 dostal v téže anketě pouhé tři body), si v ní udržel suverénní postavení až dodnes. Tak trvalá a dlouhodobá popularita a úspěch jsou ve světě populární hudby naprostou výjimkou. Postavení, jakého Karel Gott v České republice dosáhl, nemá v tomto oboru a v naší době obdoby v žádné jiné zemi světa. A pokud jde o zahraniční ohlas, je Karel Gott jediným a nejúspěšnějším představitelem české populární hudby, který si získal stálé a významné postavení ve všech zemích střední a východní Evropy a ve všech německy mluvících zemích. Podobným způsobem, jakého dosahují světové špičky tohoto žánru. Podařilo se mu ale dobýt i teritoria, kam mají vstup jen skutečně ti největší z největších. Americká centra zábavy Las Vegas a Atlantic City, pětkrát Mekku country music Nashville, podvakrát newyorskou Carnegie Hall nebo Velký sál moskevského Kremlu a moskevskou Čapkovského koncertní síň. Gottovo vystoupení před Zakázaným městem v čínském Pekingu sledovalo v roce 1999 přes 600 miliónů diváků po celém světě! Celosvětově se pak s nahrávkami Karla Gotta prodalo na 50 miliónů desek.

Karel Gott se narodil 14. července roku 1939 v Plzni. V 15 letech se mu rozplynul sen o životní dráze malíře: na UMPRUM jej nepřijali. Ač se dnes konají samostatné výstavy jeho obrazů a reprodukcí v Praze, Berlíně, New Yorku, Kolíně nad Rýnem, Moskvě, Vídni, Bratislavě nebo Mnichově. Životní dráhu učně elektromontéra zkřížila přitažlivost hudby a zpívání. V roce 1958 se přihlásil do soutěže Hledáme nové talenty v pražském Slovanském domě a ač u publika hned zabodoval, před odbornou komisí propadl na celé čáře. Od začátku byl jiný než ostatní. Byl svůj a aniž to věděl, ztělesňoval už tenkrát hudební styl, který měl jednou provždy změnit nejen tvář české populární hudby. Čím dál pravidelněji začal zpívat v pražských jazzových kavárnách Vltava a Alfa. V roce 1960 došel Karel Gott k životnímu rozhodnutí: odešel z továrny ČKD a udělal zkoušky na pražskou konzervatoř. Měl štěstí, neboť jeho tolerantním pedagogem se stal Šaljapinův žák, tenorista Konstantin Karenin.Ten velmi brzy rozpoznal, že to Karla táhne k jazzu a moderní populární hudbě. A tak ho dřel nejen italskou klasickou techniku zvanou belcanto, ale korepetoval s ním i tehdejší hity. Karenin rozpoznal zpěvákův zcela mimořádný hlasový fond, technicky ho dokonale rozvinul a vypěstoval.

V roce 1963 přijal Karel Gott angažmá v pražském divadle Semafor a Jiří Suchý s Jiřím Šlitrem mu ušili na míru první hit Oči sněhem zaváté. V Semaforu se seznámil s bratry Štaidlovými – textařem Jiřím a skladatelem Ladislavem, který v letech 1964 – 1989 šéfoval jeho doprovodnému orchestru. S nimi v roce 1965 založil Karel Gott divadlo Apollo. Tam začal Karel sám komponovat a stále častěji šokoval publikum i kritiky všestranností svého projevu a šíří svého repertoáru. Velmi záhy proniklo jeho mimořádné pěvecké mistrovství, jaké je ve světové populární hudbě čím dál vzácnější, do zahraničí. K tradiční charakteristice hlavního města Československa Prahy jako města zlatého přibyla zanedlouho i pověst o zlatém hlasu z Prahy a o Sinatrovi Východu. Roku 1967 se Karel Gott stal senzací světového veletrhu gramofonových hudebních vydavatelství MIDEM ve francouzském Cannes. Během všech festivalových koncertů byla měřena hlasitost potlesku. Zatímco potlesk zpěváka Toma Jonese dosáhl 58 fónů, nováček Karel Gott překvapil svými 54 fóny. Francouzský tisk už následující den nepsal o slibném zpěvákovi, ale o přírodním úkazu z Východu. S gramofonovým koncernem Polydor (Deutsche Grammophone Gesellschaft, dnes Koch Universal) podepsal Karel Gott v roce 1967 nahrávací smlouvu, která byla několikrát prodloužena a v roce 1997 byla změněna na smlouvu celoživotní. Jedná se i ve světovém měřítku o vzácný výraz důvěry gramofonové firmy ve svého interpreta. Polydor vydal v letech 1967 – 2011 na všech svých značkách v německy mluvících zemích západní Evropy více jak 120 Gottových alb a 75 singlů. V roce 1986 udělila firma Polydor Karlu Gottovi Zlatou jehlici Polydoru za dvacet let spolupráce, kterou před ním obdrželi jen Herbert von Karajan a Leonard Bernstein, a v roce 2007 Cenu za 40 let spolupráce, během kterých se v německy mluvících zemích prodalo 23 miliónů desek s jeho písněmi. V roce 2009 světoznámý tenorista José Carreras jmenoval v Mnichově Karla Gotta jako jediného zástupce ze zemí střední a východní Evropy velvyslancem své nadace proti leukémii. V letošním roce udělili čtenáři všech společenských časopisů vydavatelství Bauer Media Karlu Gottovi Cenu za celoživotní dílo a Karel Gott byl hlavní hvězdou 45 koncertů zájezdové show Das Frühlingsfest der Volksmusik 2011 v pěti západoevropských zemích – Německu, Švýcarsku, Rakousku, Belgii a Dánsku. V posledních letech Karel Gott nahrál v německy mluvících zemích úspěšné duety s rapperem Bushidem, Nanou Mouskori, houslovým králem valčíků André Rieu a Marianem Goldem ze skupiny Alphaville.

Silným impulsem pro další umělecký vývoj Karla Gotta se stalo v roce 1967 sedmiměsíční angažmá v Mekce světového showbusinessu – v americkém Las Vegas. Každý den zpíval Karel Gott v lasvegaském hotelu New Frontier před jiným publikem, konfrontoval své poznatky a zkušenosti s programy největších světových hvězd, sešel se s Frankem Sinatrou, Sammy Davisem Jr., Dukem Ellingtonem, Dianou Ross nebo s Cher. Sbíral nové podněty a inspirace a jistě tenkrát netušil, že se do Las Vegas ještě někdy vrátí. V roce 1989 tu absolvoval minirecitál v legendárním hotelu Sands a v lednu 2008 se v Las Vegas poprvé oženil. Tři američtí manažeři Karlu Gottovi během jeho prvního pobytu v Las Vegas nezávisle na sobě nabízeli kariéru a dobytí USA. Tato situace se opakuje při všech pobytech Karla Gotta v USA dodnes. Podmínka manažerů? Natrvalo se přestěhovat do USA. Karel Gott se ale jednou provždy rozhodl neopustit své evropské publikum, které ho udělalo, nikdy ho nezradilo, podrželo ho a na které se může vždy spolehnout.

Karel Gott je v České republice národním pojmem. Vítězícím nejen v mnoha anketách posluchačů, diváků, čtenářů a odborníků, ale i v prodejnosti desek a ve vyprodanosti největších koncertních sálů a sportovních hal. Pětkrát za sebou dokázal bez problémů vyprodat pražskou Lucernu, dvakrát po sobě po střechu zaplnil pražskou T – Mobile Arénu nebo pražskou O2 Arénu. V roce 1977 mu byl udělen titul zasloužilý umělec, v roce 1985 titul národní umělec a v roce 2009 mu prezident České republiky Václav Klaus udělil Medaili I. stupně za zásluhy. V roce 1992 získal Karel Gott Diamantovou desku Supraphonu za 13 miliónů prodaných zvukových nosičů se svými nahrávkami. Toto číslo reprezentovalo 86% populace tehdejšího Československa. Michael Jackson by musel jen v USA během své kariéry prodat 215 milionů desek, aby dosáhl stejného stupně popularity v jediné zemi jako Karel Gott. Fakt, který by si zasluhoval zápis v Guinessově knize rekordů. Pro Supraphon natočil Karel Gott v letech 1962 – 1992 182 singlů, 63 alb a 2 samostatné videokazety. Supraphon dokončil v letech 2002 – 2009 vydávání jeho CD Kompletu, který se skládá ze 37 CD a přinesl bezmála 650 písní z Gottova repertoáru. Započal i vydávání jeho DVD Kompletu, který zatím obsahuje 6 DVD a jistě se v brzké době ještě patřičně rozroste.

Za svého umělce Karla Gotta přijalo jak publikum v zemích bývalého Sovětského svazu, Polsku, Bulharsku, Rumunsku a Maďarsku, tak i ve všech německy mluvících evropských zemích. Prostřednictvím tisíců koncertů na více jak sedmdesáti samostatných koncertních turné a desítek samostatných televizních show se s nestárnoucím uměním Karla Gotta seznámili diváci v mnoha zemích světa. V Japonsku, Kanadě, Brazílii, na Kubě i v Číně, ve Španělsku, Holandsku, Belgii, Lucembursku, Řecku, Francii, Itálii, Velké Británii, Izraeli, ve Venezuele, Spojených arabských emirátech nebo v Austrálii.

U příležitosti letošního koncertu Karla Gotta v moskevské Čapkovského síni v Moskvě, je třeba zmínit i jeho úspěchy v Rusku a v zemích někdejšího Sovětského svazu. Poprvé Karel Gott vystoupil v Rusku, Gruzii, Arménii a v Ázerbajdžánu na turné s Jazzovým orchestrem Československého rozhlasu za řízení Karla Krautgartnera v roce 1962. V roce 1970 poprvé vystoupil v Majakovského sále v Moskvě, ve kterém do té doby vystupovali jen operní pěvci. V roce 1972 už podnikl v někdejším SSSR pětadvacetikoncertní turné, kdy se např. na jeho koncerty v kyjevské sportovní hale přišlo podívat na 10 000 diváků. O čtyři roky později absolvoval Karel Gott v zemích SSSR další samostatné turné, kdy mu pořadatelé splnili jeho přání a on si po čtrnácti letech zazpíval v Gruzii. Významným je v ruské pěvecké kariéře Karla Gotta rozhodně rok 1977, kdy vystoupil na jedenácti koncertech v Moskvě a v Petrohradě a podle ankety moskevského časopisu Klub a umělecká tvořivost se stal nejpopulárnějším zahraničním umělcem v SSSR (před Eltonem Johnem a Cliffem Richardem). V tomto roce mu ruská gramofonová firma Melodija vydala v ruštině i první LP desku Zpívá Karel Gott, které se prodalo neuvěřitelných 5,5 milionů kusů a za jejíž úspěšný prodej obdržel v roce 2005 Karel Gott na koncertě ve Velkém sále moskevského Kremlu Zlatou desku firmy Melodija. V roce 1978 absolvoval další samostatné turné po SSSR a o rok později mu byl předán Čestný diplom ústředního výboru Leninského komsomolu za upevňování přátelství mezi československou a sovětskou mládeží. V roce 1982 podnikl Karel Gott v SSSR další samostatné turné a sovětská Melodija mu vydala druhou LP desku Rasskazy. V roce 1985 Karel Gott několikrát za sebou vyprodal moskevský stadion Dynamo a o dva roky později mu sovětská Melodija vydala v ruštině singl s písněmi Muzika a Gitara, kterou zkomponoval Karel Gott s Ladislavem Štaidlem na text Vladimíra Vysockého, byl hostem narozeninových oslav nejslavnějšího ruského zpěváka všech Iosifa Davidoviče Kobzona a na osobní pozvání Michaila Gorbačeva se spolu s Milošem Formanem, Marinou Vlády, Yoko Ono, Karl Mariou Brandauerem, Claudií Cardinale, Albertem Sordim, Normanem Mailerem, Grahamem Greenem, Juanem Antoniem Bardemem a Damanem Damianim zúčastnil v Moskvě mezinárodního fóra Za svět bez jaderných zbraní a za přežití lidstva. Vzáří roku 1989 byl Karlu Gottovi udělen Řád přátelství národů prezídia Nejvyššího sovětu SSSR za aktivní podíl na rozvoji a upevňování přátelství mezi lidem Sovětského svazu a Československa, který si převzal až v květnu roku 1997 z rukou ruského velvyslance v České republice Nikolaje Rabova na ruském velvyslanectví v Praze. V roce 1996 se konala samostatná výstava obrazů Karla Gotta v Českém centru v Moskvě a o čtyři roky později měl Karel Gott samostatný koncert ve Velkém sále moskevského Kremlu, kam se vrátil i v letech 2002, 2003, 2004 a 2005. S Helenou Vondráčkovou vyprodal Karel Gott v roce 2004 Oktjabrskij sál v Petrohradě a o rok později si Karla Gotta pozvala do moskevského hotelu Rossija jako svého nejoblíbenějšího zpěváka na oslavy 40 let od svého vzletu do vesmíru první kosmonautka Valentina Těreškovova. V roce 2006 koncertoval Karel Gott v Ukrajinské státní opeře v Kyjevě a o dva roky později ho ruská státní televize zařadila do série dokumentů věnovaných stovce světových osobností, které se nesmazatelně zapsaly do ruských dějin. Firma Melodija pak vydala v roce 2008 CD Karel Gott – Vstrečaj vesnu s hity Ja otkryvaju dveri, Skripka Paganini, Nu i čtož, Jedet jarmarka a Ja vas ljubil, kterými se Karel Gott zapsal do srdcí svých ruských příznivců. Úspěšná je i spolupráce Karla Gotta s legendárním souborem Alexandrovi – Karel Gott mj. účinkoval na galakoncertech souboru u příležitosti 75 a 80 let jeho existence v Kremlu a v moskevské Čapkovského síni (2003, 2008). V tomto moskevském koncertním svatostánku zasvěceném vážné hudbě koncertoval Karel Gott jako první představitel populární hudby v roce 1974.

Jaké jsou tedy příčiny Gottovy dlouhodobé popularity? Rozhodně tkví především v tom, že Karel Gott jako první český zpěvák dokázal sloučit hlasovou dovednost a přitažlivost s onou nezbytnou slzou v hlase, pěveckou profesionalitu se stylovými a výrazovými prostředky moderní populární písně. Tuto schopnost, málo vídanou i ve světovém měřítku, prokázal i v různých zcela protichůdných repertoárových oblastech. Od folklóru prakticky všech evropských národů přes vybrané operní a operetní árie, skladby klasiků a italské canzonetty, až k jazzu, muzikálu, rokenrolu, country, disko a rocku. Karel Gott se navíc nikdy nespoléhal na pouhopouhé omílání svých největších hitů. Naopak pravidelně uvádí stále nové a nové písně. Mnohdy i z autorských dílen pro něj netypických autorů a jemu na míru ušitých písní – DJ Bobo, Franka Wildhorna, Johna Capka, Petera Howartha, Dietera Falka nebo Mariana Golda ze skupiny Alphaville. Tato skupina pak Karlu Gottovi jako prvnímu na světě povolila, aby v jiné než anglické verzi nazpíval jejich hit Forever Young. Stejně tak pak učinila skupina Scorpions v případě jejich písně Moment Of Glory, s níž Karel Gott zakončoval první ze svých dvou koncertů v newyorské Carnegie Hall (2000).

Vytrvalost, výjimečná noblesa a pracovitost, píle a neúnavný elán, spolehlivost a odpovědnost, obrovské zaujetí pro věc, zvídavost po všem novém, gentlemanství, chápající vztah k lidem a neskutečná úcta ke svému publiku udělaly z Karla Gotta KARLA GOTTA. Navzdory měnícím se módám i hudebním trendům zůstává Karel Gott stále svůj a bez nadsázky ho lze nazvat jedním z největších umělců 20. a 21. století. Možná i proto mu zůstává ona schopnost, která se nedá nikde koupit. Schopnost okouzlit.

Světové osobnosti o Karlu Gottovi

Tom Jones, britský zpěvák: Letmo jsme se potkávali na různých pódiích v západní Evropě a dobře věděli o svých kvalitách. Byl jsem informován, jaká hvězda to ve střední a východní Evropě je, a to byl taky jeden z důvodů, proč jsem do Prahy přijel poprvé až v roce 2001.

Julio Iglesias, španělský zpěvák: Až se jednou naučím trochu česky, určitě natočím duet s Karlem Gottem v češtině. Proč? Protože ho poslouchám už strašně dlouho a jeho zpěv mi vždycky imponoval.

Cliff Richard, britský zpěvák: Když se zeptáte kohokoli z mého týmu, potvrdí vám, že jsem jim mnohokrát říkal: „Ještě štěstí, že se Karel Gott narodil tam, kde se narodil. Žít tady a umět perfektně anglicky, bylo by nás hodně bez práce.

Udo Jürgens, rakouský zpěvák a skladatel: Není v naší branži mnoho umělců, jejichž kariéru jsem já jako jejich kolega mohl provázet po mnoho desetiletí. Jedním z mála z nich je Karel Gott. Že se mu to podařilo, hovoří o jeho profesionálních kvalitách a i o jeho kvalitách jako člověka.

Drupi: italský zpěvák a skladatel: Karla Gotta si vážím jako všestranného umělce s neuvěřitelným hlasem a jako Ital oceňuji i jeho podání našich italských canzonet v originále.

Klaus Meine, sólista německé rockové skupiny Scorpions: Celá naše rodina Karlu Gottovi už léta fandí. Jó, s takovým hlasem si tak někdy střihnout duet!

Iosif Davidovi Kobzon, nejslavnější ruský zpěvák všech dob: Ať hlas Slavíka z Prahy navždy zní!

Ray Walker, vedoucí sboru Elvise Presleyho The Jordanaires: Vytrvej! Na společná vystoupení s tebou, Karle, nikdy nezapomeneme!

Miloš Forman, americký filmový režisér: Karle, nech je mluvit a zpívej.

Eva Urbanová, česká operní sopranistka: Stokrát chválím čas za pěvecké partnerství s Karlem Gottem.

Tim Rice, britský textař a muzikálový libretista (Jesus Christ Superstar, Joseph And The Amazony Technicolor Dreamcoat, Evita, Chess, The Lion King, Aida): Těší mne, že Karel Gott zpívá i v 21. století, a udělá mi velkou radost, kdykoli nazpívá některou z písní, ke kterým jsem napsal text.

Don Black, muzikálový libretista (Sunset Boulevard, Aspects Of Love, Boombay Dreams) a textař písní do filmů Born Free, Out Of Africa, Dances With The Wolves, Thunderball, Diamonds Are Forever, The Man With The Golden Gun, Tomorrow Never Dies a The World Is Not Enough: Poprvé jsem ho slyšel na Velké ceně Eurovize v roce 1968, kdy v londýnské Royal Albert Hall reprezentoval Rakousko. Myslel jsem si, že vyhraje, ale pro mě z nepochopitelných důvodů skončil na 13. místě. Každopádně je to hlas, na který se nedá zapomenout. A jsem hrdý na to, že písně s mými texty v němčině a v češtině zpívá.

John Capek, kanadský skladatel, jehož písně zpívají Cher, Rod Stewart, Joe Cocker a Diana Ross: Na Karlovi mne fascinuje, že po bezmála tříhodinovém koncertě se nevykašle na žádného fanouška, který za ním přijde. S každým se pozdraví, potřese si rukou, každého vyslechne, podepíše se mu, s každým se vyfotí. To by neudělala žádná americká star! A moc mne těší, že právě on nazpíval několik mých písní.

Michael Kunze, německý textař a nejúspěšnější kontinentální muzikálový libretista (Elizabeth, Mozart!, Dance With Vampires): Vím, že nemá jen zlatý hlas, ale také vřelé, citlivé vnímavé a zlaté srdce. Bez Karla Gotta by byl svět temnější a chladnější. Obdivuji jeho pěvecký a malířský talent, vážím si ho a mám ho rád jako přítele.

Frank Wildhorn, americký písňový a muzikálový skladatel (Jekyll & Hyde, Scarlett Pimpernell, The Civil War): Několikrát jsme se sešli – v Praze a ve Vídni, v New Yorku jsem zažil v roce 2005 jeho úžasný koncert v Carnegie Hall, a během těchto setkání jsme zjistili, že se nám líbí stejná hudba a že by bylo fajn a pro obě strany přínosné, kdybychom spojili své síly. Rád bych se svou hudbou více pronikl do zemí východní a střední Evropy, ve kterých mi právě Karel Gott může být tím nejlepším průvodcem. Jsem rád, že nazpíval písně z mého nejúspěšnějšího muzikálu Jekyll & Hyde i píseň One More Yesterday, kterou jsem mu napsal přímo na tělo.

Vasilij Ivanovič Štefuca, nejstarší činný člen ruského Alexandrovova armádního souboru písní a tanců: Vystupovali jsme s plejádou světových hvězd klasické i populární hudby. Například s Rogerem Watersem z Pink Floyd, se skupinou Scorpions nebo se zpěváky Bryanem Adamsem, Mireille Mathieu nebo se Sinead O´Connor. Ale setkání s Karlem Gottem jsou pro nás skutečným svátkem. Jeho popularita je v Rusku srovnatelná s popularitou největších světových hvězd. A kdo zažil jeho vystoupení, ví, jak ho publikum miluje. A jedno, zda zpívá v Moskvě, Varšavě, Kyjevě, Praze nebo Bruselu.

Ivana Trump, americká podnikatelka: Karla Gotta znám už spoustu let. Chodila jsem s textařem Jiřím Štaidlem, což byl Karlův velký kamarád a blízký spolupracovník. Společně jsme strávili mnohé krásné chvíle. Studovala jsem tehdy tělocvik a jazyky na Karlově univerzitě a na ta léta nikdy nezapomenu. Naposledy jsem se s Karlem viděla na Plese v Opeře v Praze roku 1991 a tehdy jsme si spolu i zatančili. Karel je skvělý chlap s úžasným a neuvěřitelným charismatem a talentem.

Fritz Rau, německý koncertní promotér (mj. Madonna, Rolling Stones, Frank Sinatra, Michael Jackson, Tina Turner, Pavarotti + Domino + Carreras): Krátce po pádu komunismu jsem Karlu Gottovi uspořádal německé turné s 23 koncerty, které uspělo u publika i odborné kritiky. Když jsem krátce poté viděl Karlův vyprodaný koncert v pražské Sportovní hale, pochopil jsem, co tento umělec pro lid své země znamená. Uvědomil jsem si, že k jeho dlouhotrvající obdobě u všech generací obyvatel České a Slovenské republiky a zemí střední a východní Evropy přispěl fakt, že v dobách, kdy mezi Východem a Západem nepanovaly ty nejlepší vztahy, zůstal Karel věrný své zemi a svému publiku a seznamoval ho s tím nejlepším, co se zrodilo ve světové pop music. Považuji to nejen za kulturní, ale i za vysoce politický čin.

Jan Adam, 2011

Karel Gott Index | Aktuality | TermÍny | Biografie EN DE