Odešel Karel Gott

„S nejhlubším zármutkem v srdci oznamuji, že nás včera, krátce před půlnocí, po těžké a dlouhé nemoci, opustil můj milovaný manžel Karel Gott. Odešel doma, v tichém spánku, v kruhu své rodiny,“ Ivana Gottová.

S ohledem na zármutek rodiny prosíme média a veřejnost o respektování soukromí, zejména s ohledem a citlivostí k nezletilým dcerám Karla Gotta. Bližší informace o smutečním rozloučení zveřejníme na oficiálních webových stránkách Karla Gotta.

 

„Mit tiefstem Kummer im Herzen gebe ich bekannt, dass mein geliebter Ehemann Karel Gott uns gestern kurz vor Mitternacht nach einer schweren und langen Krankheit verlassen hat. Er ist zuhause von uns gegangen, im ruhigen Schlaf, im Kreise seiner Familie.“ Ivana Gottová.

In Bezug auf den Kummer der Familie bitten wir die Medien und die Öffentlichkeit, deren Privatsphäre zu respektieren, und insbesondere auf Rücksichtnahme und Feinfühlingkeit gegenüber den minderjährigen Töchtern von Karel Gott.

Nähere Informationen zum letzten Abschied werden wir auf der offiziellen Website von Karel Gott veröffentlichen.

 

With the deepest grief in my heart, I regret to inform that my beloved husband Karel Gott left us yesterday, shortly before midnight, after a severe and lengthy illness.  He left home while peacefully asleep, surrounded by his family." Ivana Gottová.

In regards to the family's mourning, we ask the media and the public to respect their privacy through this very difficult time, and ask everyone to especially respect the privacy Karel Gott’s underage daughters. More information about the funeral and farewell will be published on the official website of Karel Gott.

Zobrazit   >
Neobvykle otevřený a unikátní obraz Karla Gotta v celovečerním dokumentárním filmu Olgy Špátové.

Neobvykle otevřený a unikátní obraz Karla Gotta v celovečerním dokumentárním filmu Olgy Špátové.

Film vstoupí do kin na jaře 2020.

Režisérka Olga Malířová Špátová právě dokončuje celovečerní dokumentární film o Karlu Gottovi. Snímek přinese jedinečný, neobvykle osobní až intimní pohled na jeho život, který se doposud široké veřejnosti, ani jeho skalním příznivcům, nenaskytl. Tento ojedinělý filmový počin z dílny Olgy Špátové bude mít v českých kinech premiéru na jaře příštího roku.


„V polovině září loňského roku mi volali Ivanka a Karel Gottovi, a oslovili mě, zda bych po deseti letech opět natočila s Karlem dokument o jeho životě. Neváhala jsem ani minutu! Natáčet s člověkem, který vydržel více než půl století na výsluní české kultury díky svému výjimečnému pěveckému talentu, umělecké pokoře a nezměrné pracovitosti, byla a je pro mě velká čest. Výzvu, abych natočila celovečerní dokumentární film o Karlu Gottovi, který svým uměním přináší radost už třem generacím posluchačů, jsem přijala jako závazek vůči tomuto legendárnímu zpěvákovi," popisuje své pocity režisérka Olga Špátová.


První natáčecí den tak díky rychlé domluvě a dohodě proběhl již 22. října loňského roku a poslední záběry s Karlem Gottem byly natočeny před několika dny. Cíl byl a je naprosto jasný – zachytit autenticky Karla Gotta jako fenomenálního zpěváka, který se rozdává svým příznivcům, jako malíře, ale zároveň milujícího manžela a otce svých dětí. Muže, který šedesát let rozdává svými písněmi radost několika generacím nejen u nás, ale i v Evropě, a vlastně po celém světě. Muže, který se zapsal do srdcí a duší svých posluchačů tím, že prostě je...


Ojedinělý pohled do soukromí a duše Karla Gotta


Film nemá být přehlídkou nesporné slávy Karla Gotta a jeho úspěchů. „Proto ani není možné srovnávat můj předchozí film Fenomén Gott s tímto nynějším. Každý je jiný. Minimálně tím, že jsme je natáčeli v jiné životní etapě Karla Gotta, a to se velmi projeví v jeho osobní, až intimní zpovědi, kterou nám poskytl a která nás všechny utvrdila v tom, s jakou legendou máme možnost pracovat a trávit čas, který je vskutku nepopsatelný," dodává Olga Špátová.
Tvůrci zachytili Karla Gotta při jeho vystoupeních, při setkáních s jeho fanoušky u nás i v Hamburgu, ale zejména v jeho domácím prostředí, ať už v Praze, na chalupě v Českém Švýcarsku, na vsi, kde trávil dětství, a na dalších místech, která sehrála v jeho životě důležitou roli. Zpěvák se ve filmu vydá po stopách svého života, ukáže divákovi mnohdy neznámé zákulisí koncertů, i svůj život s rodinou a soukromí, které si jinak snaží s pokorou a láskou chránit. Film tak bude díky upřímné otevřenosti Karla Gotta zcela autentický a jedinečný.
„Náš film nesmí být nuda," říkal během natáčení Karel Gott režisérce Olze Špátové, která vytváří dokumentární, situační biografický film, a to jak v pracovní, tak osobní rovině s využitím archivních materiálů.

„Olga má velký dar natáčet se svým úzkým týmem tak, že jsme se častokrát nechali unést spontánní atmosférou a přirozeně jsme ji vpustili do našeho soukromí, díky čemuž jsem se rozpovídal o tématech poměrně důvěrných. Se svým manželem, kameramanem Janem Malířem, se tak vlastně stali součástí naší rodiny. Původně jsme chtěli film uvést v roce 2019, kdy jsem oslavil své životní jubileum. Ale protože jsem s rodinou prožil ještě krásné léto, chtěl jsem, abychom točili co nejdéle. No, a protože mě v roce 2019 bylo všude hodně, mým přáním bylo, aby byl uveden do kin na jaře příštího roku. Tento dokumentární film je poděkováním mým příznivcům a všem, kteří mě při mé profesi podporovali a provázeli," říká k filmu sám Karel Gott.
„Karla jsme sledovali při práci, ale i jako muže své ženy a otce svých dcer. Filmu se věnoval s neobyčejnou energií a upřímností, přinášel nápady, přál si, aby filmová interpretace jeho života a tvorby byla autentická a pravdivá. Chceme vytvořit otevřený film o člověku s výjimečným nadáním, ale i neuvěřitelně skromnou, slušnou a laskavou povahou," uvádí k filmu jeho autorka Olga Špátová. „V roce natáčení opět onemocněl. Myslím, že právě to, že prochází těžkou nemocí je důvodem k tomu, že je dnes Karel ve svých názorech na život otevřený a pokorný," dodává Špátová.

Olga Malířová Špátová je výraznou filmařkou. Natočila třicet autorských filmů, za které získala ceny na domácích a zahraničních festivalech. Například film Dobře placená procházka ´07 (2008), za nějž získala Grand Prix Vojtěcha Jasného. Fenomén Gott (2009) se stal nejsledovanějším televizním filmem roku, Oko nad Prahou (2010), který vyhrál hlavní cenu na Mezinárodním filmovém festivalu ve Varšavě, Největší přání (2012), Daleko za sluncem (2015), který vznikl v produkci HBO, a byl nominovaný na Českého lva. Natočila dva klipy na písně zpěvačky Anety Langerové, oba získaly cenu Anděl. Jako kameramanka pracovala na šestnácti filmech režisérky Olgy Sommerové.

Zobrazit   >
Aktuální prohlášení Karla Gotta

Aktuální prohlášení Karla Gotta

Informace k zdravotnímu stavu

Vážení příznivci,

deník Blesk mi položil konkrétní dotaz, který se týká mého zdravotního stavu. Ptali se na to, jestli se mi vrátila rakovina a jestli podstupuji léčbu. Abych předešel spekulacím, rozhodl jsem se na jejich dotaz odpovědět a cítím potřebu sdělit svou situaci i vám.
Nechtěl jsem vás zatěžovat svými problémy, nejsem ten, který by o svém soukromí, zvláště zdraví, veřejně sám mluvil a nechával se tak litovat. Se svou nemocí jsem se chtěl díky špičkovému týmu prof. Trněného vypořádat sám, po boku své manželky a mých nejbližších.

Před 4 lety jsem pro agresivní nádor podstoupil velmi intenzivní léčbu, která vedla k jeho úplnému vymizení. Zhruba před rokem a půl se u mě objevila porucha krvetvorby v podobě Myelodysplastického syndromu. Přes několik druhů léčby přešlo bohužel toto onemocnění v uplynulých měsících v akutní leukémii. Podstupuji ambulantní léčbu a dojíždím do nemocnice na kontroly, v rámci kterých lékaři sledují můj celkový zdravotní stav.
Prosím zejména bulvární média o respektování našeho rodinného soukromí. Věřím, že nám média nebudou denně v patách a nebudou na nás pořádat hon, což by mohlo přitížit nejen mému stavu, ale zejména psychice mých nezletilých dcer.

Jsem rád, že mohu být doma v kruhu rodiny. Právě dokončuji svou autobiografii, která nakonec vyjde až zpočátku jara příštího roku. Před pár dny jsme dotočili záběry pro celovečerní dokumentární film o mém životě a přidávám i fotografii, která vznikla při natáčení.

Váš Karel

 

Liebe Freunde,

die tschechische Tageszeitung Blesk hat mir eine konkrete Frage gestellt, die meinen Gesundheitszustand anbetrifft. Sie fragten mich, ob meine Krebserkrankung zurückgekehrt sei und ich mich deswegen in Behandlung begeben habe. Um Spekulationen zu vermeiden, habe ich mich entschlossen, diese Frage zu beantworten, und ich sehe es als mein Bedürfnis an, als Notwendigkeit, meine Situation auch euch mitzuteilen.

Ich wollte euch nicht mit meinen Problemem belästigen, ich bin numal keiner, der über sein Privatleben, besonders seine Gesundheit, öffentlich selbst spricht, und sich auf diese Weise bemitleiden lassen möchte. Mit meiner Krankheit wollte ich, dank einem Spitzenteam, unter der Leitung von Herrn Professor Trňený, selbst kämpfen, an der Seite meiner Ehefrau und meiner Liebsten.

Vor vier Jahren wurde ich wegen eines aggressiven Tumors einer sehr intensiven Behandlung unterzogen, die zu seinem vollständigen Verschwinden führte. Vor ungefähr anderthalb Jahren wurde bei mir eine Hämatopoese-Störung in Form eines myelodysplastischen Syndroms festgestellt. Trotz mehrerer Behandlunglungsmethoden ist diese Krankheit in den letzten Monaten leider in akute Leukämie übergegangen.
Ich werde ambulant behandelt und fahre zur Untersuchung ins Krankenhaus zu Kontrollen, wo die Ärzte im Rahmen dieser meinen gesamten Gesundheitszustand überwachen. Ich bitte insbesondere die Boulevardmedien, die Privatsphäre meiner Familie zu respektieren. Ich glaube daran, daß uns die Medien nicht täglich folgen, und auf uns eine Jagd veranstalten werden, was nicht nur meinen Zustand, sondern vor allem die Psyche meiner minderjährigen Töchter verschlimmern könnte.

Ich bin froh, daß ich zu Hause im Kreise meiner Familie sein kann. Ich beende gerade meine Autobiografie, die im Frühjahr nächsten Jahres erscheinen wird. Vor ein paar Tagen haben wir die Filmaufnahmen für einen Dokumentarfilm über mein Leben abgeschlossen, und ein paar Fotographien von den Dreharbeiten füge ich euch zu diesem Beitrag bei.

Euer Karel

Zobrazit   >
Rozhovor s Karlem Gottem

Rozhovor s Karlem Gottem

U příležitosti jeho 80. narozenin


Karle, v neděli jste oslavil 80. narozeniny. Jsou některé, na které se nedá zapomenout?

„Na těch prvních pět svých narozenin si vůbec nevzpomínám. Až do padesáti let jsem pak vlastně své narozeniny nebral moc vážně, ani je nijak výrazně neslavil. Nepřipadalo mi to důležité a měl jsem pocit, že mám ještě celý život před sebou. Ale v padesáti se to změnilo, protože jsem si najednou uvědomil, jak rychle to všechno uteklo, že času není nazbyt a člověk by měl být osudu vděčný za každý den, do kterého se probudí. Ale zpátky k otázce – nezapomenutelné jsou pro mě především dva obří koncerty k mým šedesátým a sedmdesátým narozeninám, které se odehrály v pražské 02 Areně. K narozeninám mi totiž přišla na jeviště gratulovat spousta mých milých kolegyň, kolegů a souputníků. Dojalo mě to a uvědomil jsem si, jak je důležité být obklopený lidmi, kterým na vás záleží."

Jak byste zhodnotil narozeninové setkání v Divadle na Jezerce, které pro Vás uspořádala Vaše manželka Ivana?

„Je to můj narozeninový zážitek nejčerstvější a nejkrásnější, i když se ono setkání odehrálo nějaké tři týdny před 14. červencem, kdy mám den narození zapsaný v rodném listu. Letošní oslava byla úplně jiná než předchozí kulatiny, protože měla velmi rodinnou a uvolněnou atmosféru, bez přítomnosti médií, přesně jak jsem si to, s ohledem k mému zdravotnímu stavu, přál. Proto jsme na doporučení Jiřinky Bohdalové vybrali komorní Divadlo Na Jezerce. Mělo to jediné nepříjemné úskalí. Musel jsem bohužel zúžit seznam původně zvaných kamarádů a spolupracovníků do O2 Areny na pouhých 120 nejbližších. S ohledem na můj nevyzpytatelný zdravotní stav jsem měl jediné přání, mít oslavu s blízkými přáteli a kamarády z branže „jako doma". A dál už to bylo na mé ženě Ivance, která pro mne celý večer plný nádherných překvapení přichystala a organizovala. Požádala Libora Boučka o pomoc s dramaturgií a moderací večera, které se zhostil perfektně. Já jsem se už pak jen pohodlně usadil do mého křesla, převezeného s ostatním nábytkem a koberci z domova na jeviště Divadla Na Jezerce, skvěle se bavil a cítil se úplně jako doma. Gratulanti, kteří mě jeden po druhém příjemně překvapovali a bavili, pak přicházeli vlastně ke mně do pokoje, jako by se to všechno odehrávalo u nás v obýváku. Všem v hledišti jsem viděl do tváře a vidět tolik báječných osobností a kamarádů z branže pohromadě v jednom sále, to si pamatuji snad jen ze starých Silvestrů s Vladimírem Menšíkem. Mám pocit, že tak příjemný, spontánní, nefalšovaně přátelský a současně hodně veselý večer se dá zažít jenom párkrát v životě. Byl to pro mne vlastně dvojitý dárek. Jednak jsem byl nesmírně šťastný z té jedinečné atmosféry pospolitosti a dále mě nesmírně těšily krásné reakcí všech zúčastněných, kteří tento večer, stejně jako já, nazvali nezapomenutelným. A to vše díky mojí Ivance. Jsem na ni pyšný, je to žena mnoha profesí."

Měl jste ke svému kulatému jubileu nějaké speciální přání?

„Já si vlastně v poslední době přeju jenom jediné, abych byl zdravý a aby byla zdravá a šťastná moje rodina a nejbližší. Mým velkým přáním je, aby se moje žena, a potažmo i celá rodina, konečně dočkala mediálního klidu a skončily zlé útoky, které jsou pro mne nepochopitelné a jejichž dopad se dotýká nás všech v rodině. Mému zdraví negativní mediální kauzy vůbec neprospívají, právě naopak. Zdravotních komplikací jsem si totiž užil vrchovatě.
Léta jsem bral narozeninové přání „a hlavně zdraví" jako zbytečnou a otřepanou frázi, ale teď vím, že bez toho nejde vůbec nic. Žádné jiné speciální přání jsem tedy neměl a nemám. Velkou radost mi ovšem udělala moje vydavatelská firma Supraphon, která se probrala svými bohatými archívy mých nahrávek a sestavila hned dvě kolekce CD. Na jednom kompletu je osmdesát nahrávek z let 1964 až 2019, druhý výpravný box obsahuje patnáct CD a jsou na něm tři stovky mých singlových nahrávek z období let 1962 až 2019. Některé z písniček, které se v archívu našly, byly pro mě velkým překvapení. Už jsem na ně za ta léta zapomněl a bylo pro mě zábavné si je znovu připomenout. Mají totiž neomylný punc doby, ve které vznikly."

Jsou na CD kompilacích všechny pro Vás zásadní písně, nebo se tam něco nevešlo?

„Je tam všechno podstatné, jde o jakýsi soundtrack mé cesty hudebním světem. Bezmála sto třicet nahrávek singlového boxu je ze šedesátých let, což dokládá, jaká skvělá doba to byla. Tehdy totiž začaly tát letité politické ledy, a to se promítlo do všech oblastí života. Samozřejmě také do muziky. Přes nejrůznější potíže se k nám začala dostávat zahraniční hudba a my jsme ji směli hrát a zpívat. Nebyla ale, až na pár výjimek, k dostání v prodejnách a v rádiu ji moc často nehráli. My, tehdy začínající muzikanti, jsme se proto cítili být svým způsobem jakýmisi "věrozvěsty", kteří k nám tuhle muziku přinášejí. Na přelomu padesátých a šedesátých let jsme hráli a zpívali většinou v kavárnách. Pražské podniky jako Alfa nebo Vltava, to bylo takové malé české Las Vegas, samozřejmě bez kasin. Živé kapely, skvělí muzikanti, světové pecky. Lidi šíleli - a my taky."

Za výběr Karel Gott 80/80 s hity z let 1964 až 2019 jste už na křtu tohoto čtyřcédéčka převzal Zlatou desku Supraphonu a to byla kolekce v prodeji jenom pár dní. Udělá Vám taková zlatá deska ještě vůbec radost? Po všech těch oceněních, která jste už získal?

„Každá cena je cenná. Ale prodej desek, k němuž se v poslední době připočítává rovněž stahování nahrávek z oficiálních hudebních serverů, to je v hudebním světě odjakživa barometr úspěchu. A takový barometr nelze ošidit. Jasná řeč - prodalo se tolik a tolik, což znamená úspěch, nebo neúspěch. Posluchači se navíc musejí vydat do obchodu, kterých je navíc čím dál tím míň, nebo si nahrávku stáhnout z internetové nabídky, ale v každém případě musejí zaplatit. Tedy, je-li stahování legální... A pak je zřejmé, jestli interpret se svou hudební nabídkou uspěl, nebo ne. Tak je to jednoduché. Většinu ze svých cen mám vystavenou doma, ale která z nich je nejcennější, to si netroufám říct. Ale protože se věnuji hudbě, která se jmenuje populární a populus znamená latinsky lid, nebo lidé, nejcennější jsou pro mě trofeje od lidí, tedy od posluchačů a diváků – protože pro ně všechny své písně zpívám. Ostatně, každodenně cítím z jejich dopisů, emailů a dalších vzkazů, úžasnou podporu. A bez té bych už přece dávno nezpíval!"

Jaké máte plány na léto?

„Mám už za sebou kratší dovolenou na Sardinii, kde mi tamní podnebí velmi vyhovuje, a kde jsem se věnoval především psaní knížky, ve které se ohlížím za svým životem. Dolaďování textů je mou hlavní aktivitou a zábavou po celý zbytek léta. Nepůjde o knížku stokrát recyklovaných článků, výroků a příběhů, které si kdekdo může najít na internetu, pospojovat je a vydat v knižní podobě. Tak jak to mnoho autorů již bohužel udělalo a vydali knihy o mě, ale beze mě. Moje kniha bude autentická a velmi obsáhlá autobiografie, pro kterou už mám texty vesměs připraveny. Teď procházím nejrůznější archivní materiály a fotografie a pokud se mi ještě vybaví hezká a zajímavá vzpomínka, tak ji do textu doplňuji. Zároveň jsem se rozhodl, že pro čtenáře odtajním i archivní materiály, které teprve po letech začínají být zajímavé. Protože je však můj život tak pestrý a bohatý, a chci, aby kniha byla jedinečná mým příběhem i obrazem, už teď tuším, že na ni budu ještě s grafikem pracovat přes Vánoce. Pak by vyšla, stejně jako film, začátkem jara. A co se týče mého vystupování, pozastavil jsem své koncertní tempo, ale dřívějšímu závazku doktora Petra Pečeného, který se podílí na dramaturgii festivalu Benátská, chci dostát. Proto vystoupím se svým orchestrem 25. července večer na zahajovacím koncertu 27. ročníku tohoto sympatického festivalu, který se opět odehraje v libereckém přírodním amfiteátru Vestec."

Svou kariéru jste začínal na trampských potlaších, zároveň jste už na některých významných festivalech vystupoval. Můžete srovnat tehdejší hudební festivaly s těmi dnešními?
„Trampské potlachy? Tam jsem zpíval u ohně jenom s kytarou. A především proto, abych se předvedl, tím okouzlil a případně získal přítomné dívky. Festivaly k populární hudbě odjakživa patří, ty tradiční, jako byly třeba Bratislavská lyra a Děčínská kotva sice už zanikly, ale vznikly a vznikají nové. Mám festivaly rád, protože se na nich člověk potkává zase s trochu jiným publikem, než jaké chodí na jeho samostatné koncerty."

Režisérka Olga Špátová spolu se svým partnerem, kameramanem Janem Malířem, o Vás natáčejí dokumentární film. Jeden už ale před deseti lety Olga natočila a ten byl zaměřený hlavně na Vaši práci. Odkryje nový film i něco z Vašeho soukromí?

„Určitě, a mnohem víc než v tom předešlém. Tentokrát půjde o celovečerní dokumentární film o mém profesním, ale z velké části i soukromém životě. Mám už s Olgou Špátovou skvělou zkušenost, protože jsem měl při natáčení dokumentu Fenomén Gott před 10 lety možnost poznat její styl práce a zjistil jsem, že si velmi rozumíme i lidsky. Díky tomu je pro mne i mou rodinu snažší si ji zcela pustit do našeho soukromí. Tentokrát bude mít náš film celovečerní stopáž. Premiéra v kinech je plánována na začátek jara 2020. Teď v červenci máme za sebou už více než čtyřicet dní natáčení a stále ještě pokračujeme. Mám radost z toho, že se před kamerou setkávám s důležitými lidmi svého života. Navštěvujeme místa, která jsou pro mě osobně důležitá, nebo která ovlivnila mou profesní cestu, včetně Hamburgu, kde jsem v Německu začínal.

V poslední době jste začal vedle skladeb svých zavedených spolupracovníků zpívat i písně mladých autorů...

„Spolupráci s mladými autory, kteří jsou často o generaci, dvě mladší než já, odstartovalo už před pěti lety moje album nazvané S pomocí přátel. Na to mi kromě osvědčených autorů, jakými jsou třeba Petr a Pavel ORM, Vašo Patejdl, Michal David, nebo Boris Urbánek, přispěli právě mladí autoři, se kterými jsem do té doby nespolupracoval a jejichž zájem mě potěšil. Jména? Radek Banga, Martin Chodúr, Petr Bende, Viktor Dyk, Olga Lounová, nebo Ondřej Brzobohatý. Pro mé zatím poslední řadové album s názvem Ta pravá mi navíc titulní píseň složil a otextoval Marek Ztracený. Aktuální duet Srdce nehasnou pro mou dceru Charlottku a pro mě velmi citlivě, až dojemně, napsali Richard Krajčo, frontman skupiny Kryštof, a jeho stálý spolupracovník, textař Petr Harazin. Tato nahrávka uzavírá oba nejaktuálnější CD komplety."

Svou zatím nejnovější nahrávku jste nazpíval 19. června tohoto roku v legendárním rozhlasovém Studiu A v Praze-Karlíně. Jak se Vám natáčelo se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu?

„Pro velká hudební tělesa mám odjakživa slabost. Zpívat s velkým orchestrem, ať už jazzovým, tanečním, nebo v tomto případě symfonickým, to je pro mě vždy velký svátek. A jak známo, svátečních dnů, na rozdíl od těch všedních, v roce příliš mnoho není. Užil jsem si to proto do poslední noty, do posledního tónu."

V nové „symfonické" verzi jste nazpíval píseň Jdi za štěstím. Vzpomenete si, jak vznikla?

"Je z doby, kdy Karel Svoboda komponoval především filmovou a televizní hudbu. Tahle skladba vznikla pro filmovou pohádku Jak se budí princezny, kterou na motivy klasické pohádky o Šípkové Růžence natočil s velkými hereckými hvězdami režisér Václav Vorlíček. S Karlem Svobodou jsme byli přátelé, své písně pro film a televizi mi nabízel poměrně často. Do této melodie navíc textař Zdeněk Borovec vložil krásné poselství. Ruku na srdce, kdo by nechtěl jít za štěstím?"

A proč jste si vybral právě SOČR?

„Symfonický orchestr Českého rozhlasu je ještě starší než já, a to už se mi nestává moc často... . Vznikl totiž v roce 1926 a má tedy více než devadesátiletou historii. Ve svém oboru patří k absolutní špičce, a to nejen v domácím měřítku. Proto si toho, že nade mnou symfonici, v čele s dirigentem Janem Kučerou, neohrnuli nos a že jsme se mohli sejít při společném natáčení, velice vážím. Exkluzivní premiéra této mé nejnovější nahrávky byla v den mých osmdesátých narozenin, 14. července na rozhlasové Dvojce v pořadu Jdi za štěstím."

Rozhovor připravil Miloš Skalka

 

Zobrazit   >
Pamětní bankovka s portrétem Karla Gotta

Pamětní bankovka s portrétem Karla Gotta

Ke koupi 14. července

V celé Evropě jsou pamětní eurobankovky sběratelským hitem, v České republice je to zatím celkem neobvyklé. Unikátní suvenýrová bankovka s nominální hodnotou nula euro v limitovaném a číslovaném množství 5000 kusů vyjde nyní s portrétem Karla Gotta v rámci projektu Euro Souvenir Česko. Začne se prodávat za 50 korun v den zpěvákových osmdesátin v neděli 14. července 2019 přesně v 9 hodin v prodejně Supraphon Musicpoint na Jungmannově náměstí 17 v Praze 1. Chystá se i symbolických 80 kusů eurobankovky v kompletu s exkluzivním 15CD-boxem Karel Gott – Singly (s nízkými čísly bankovek). Prodej pamětních euro bankovek bude probíhat prostřednictvím dvou speciálních výdajových automatů, které akceptují mince 10, 20 a 50 Kč. Vzhledem k velkému zájmu bude prodej probíhat do vyprodání zásob.

Bankovky jsou ze stoprocentního bavlněného papíru, který se používá při výrobě skutečných eurobankovek. Obsahují rovněž některé ochranné prvky jako hologram či mikrotisk. Díky speciálnímu sériovému číslu je každý kus unikátem. Na Euro Souvenir bankovky se nepřijímají rezervace a není ani možný výběr konkrétního čísla.
V rámci České republiky už bylo realizováno několik vydání a bankovky se vždy vyprodaly v průběhu několika hodin. Podobný osud určitě čeká i pamětní bankovku s Karlem Gottem. Při podobně lákavých motivech se nezřídka stává, že cena bankovek dokáže mezi sběrateli následně dost výrazně narůst. U některých zahraničních vydání vzrostla původní cena 2,- € i na víc než 100,- € za kus.

Vladislav Klajban, výkonný ředitel společnosti Nunofia, jež pamětní eurobankovky vyrábí, k tomu poznamenal: „Výroba probíhá ve francouzské tiskárně cenin, která vyrábí i pravé eurobankovky. Ostatně i koncept nulaeurových suvenýrů pochází z Francie. Před čtyřmi lety jej vytvořil Richard Faille a jeho hlavní filozofií je podpora turismu a propagace jedinečných kulturních památek a významných osobností Evropy. O vydání suvenýrové bankovky s motivem Karla Gotta je už nyní obrovský zájem v zahraničí. Především v Německu, v Rakousku a samozřejmě i na Slovensku. Nikdo si nechce nechat ujít toto limitované vydání."

K významnému životnímu jubileu našeho nejúspěšnějšího zpěváka populární hudby vydal Supraphon hned dvě speciální kolekce, mapující jeho nejoblíbenější písně z průběhu šesti dekád jeho oslnivé hudební kariéry. Výběrovky vyšly ve dvou kompletech: KAREL GOTT 80/80 – NEJVĚTŠÍ HITY 1964–2019 na 4CD a zároveň v exkluzivním 15CD-boxu pod názvem KAREL GOTT SINGLY – 300 písní z let 1962–2019. Čtyřalbum 80/80 NEJVĚTŠÍ HITY během prvních čtyř dnů prodeje již získalo Zlatou desku Supraphonu. Oba komplety obsahují aktuální hit Karla Gotta – duet s dcerou Charlottkou SRDCE NEHASNOU. Nové CD kolekce i další alba z diskografie Karla Gotta budou v den jeho osmdesátin k dostání ve zmíněné prodejně Supraphon Musicpoint.

Zobrazit   >
Charlotte Gottová pokřtila CD boxy Karla Gotta

Charlotte Gottová pokřtila CD boxy Karla Gotta

Zlatá deska za prodej

Včera odpoledne v prostorách Rádia Impuls v pražských Holešovicích pokřtil Karel Gott své dvě nové narozeninové CD kolekce, které mapují jeho singly a největší hity z průběhu šesti dekád oslnivé hudební kariéry. Oba komplety Karel Gott 80/80 Největší hity z let 1964–2019 (4CD) a Karel Gott Singly – 300 písní z let 1962–2019 (15CD-box) obsahují i jeho aktuální duet s dcerou Charlotte Ellou Srdce nehasnou. A právě Charlottka se stala kmotrou obou kompletů, které u příležitosti osmdesátin našeho nejúspěšnějšího zpěváka vydal Supraphon.

Miloš Skalka, který spolu s Karlem Gottem kompilace sestavoval, uvedl: „Myslím si, že je to naprosto unikátní projekt, protože nepamatuji, že by někomu u nás či ve světě vyšlo tři sta singlových nahrávek v jednom boxu. Navíc takhle nádherně provedeném! To si říká o zápis do Guinessovy knihy rekordů."

Karel Gott řekl: „Je to pro mne neuvěřitelný pocit mít takový velkolepý komplet tři sta písní. A jsem hrdý, že mohu prohlásit, že neobsahuje ani jednu, ke které by mně někdo někdy donutil. Za ta léta jsem si ověřil, že se nedá dopředu určit, zda ta která písnička bude u posluchačů úspěšná. To nelze naplánovat. Důležité je, aby píseň obsahovala určitou jiskru, jež přeskočí směrem k posluchačům. Jsem velmi pyšný, že mnoha mým písním se to podařilo. Dodává mi to odvahu hledat a nacházet další nové písně."

Ředitelka vydavatelství Supraphon Iva Milerová při předání zlaté desky poznamenala: „V Supraphonu si dlouhodobé spolupráce s Karlem Gottem velmi vážíme a jsme potěšeni, že k jeho významnému životnímu jubileu jsme mohli vydat tak krásné komplety. Jako perlička, která potvrzuje unikátnost singlové kolekce, se jeví situace, kterou momentálně řeší světově nejvýznamnější digitální obchod s hudbou iTunes. Jeden celek může totiž mít na iTunes jen 100 písní. Tak se stalo, že iTunes musel Gottův 15CD v digitální podobě rozdělit na tři celky. Z toho je vidět, že Karel Gott je opravdu jedinečný a výjimečný, že jeho tvorba překračuje i ve světě obvyklá pravidla."

Zobrazit   >
zobrazit další