Dokument Karel se k divákům dostane 7. října

Celovečerní dokument Karel o Karlu Gottovi jde do kin 7. října, režisérka Olga Malířová Špátová zveřejňuje týden před premiérou ukázku. Symbolicky v době, kdy si rodina a přátelé připomínají dva roky od zpěvákovy smrti.

„Na život“ připíjí si Karel Gott v ukázce, jejíž záběry vznikly v létě 2019 v Gottově oblíbené Doubici, kde měl chalupu. Legendární zpěvák si na nich radostně prozpěvuje, zatímco po vesnici veze svou návštěvu, poté přivítá dlouholetého spolupracovníka Pavla Větrovce a společně si připijí červeným vínem. „Ukázka je veselá a radostná, taková, jaký byl sám Karel Gott, taková, jak si ho já pamatuji, a taková jako je, doufám, výsledný film Karel. Takový si ho totiž přál,“ říká režisérka Olga Malířová Špátová.

 

Zveřejněné záběry se však do konečné podoby filmu na poslední chvíli nevešly a diváci ji tedy v kinech neuvidí. „Pro mě osobně má film Karel sedm hodin,“ říká režisérka, která s Karlem Gottem natáčela poslední rok jeho života. „Tak dlouhý byl první střih, kde bylo všechno, co bych o Karlovi chtěla říct. U filmu do kin to ale, není možné, proto jsme musely se střihačkou Šárkou Sklenářovou dále zkracovat, až jsme došli k momentu, kdy už jsme nic dalšího vystřihnout nemohly. Film měl i tak stále přes dvě hodiny,“ vzpomíná režisérka. Tvůrci museli nakonec začít vyřazovat i ty záběry, s nimiž původně pro film napevno počítali. Jedním takovým momentem je i zveřejněná ukázka. „Střih filmu byla doba, při níž se zvláštně mísila radost z práce a smutek z nutnosti některé záběry a scény oželet. Často jsme neměli daleko k slzám,“ dodává režisérka.

 

Všechna multikina v Česku a řada tradičních jednosálových kin už k filmu Karel zahájila předprodej. Přestože do premiéry zbývá týden, sály se plní a některá kina jsou pro první projekce dokonce vyprodaná. „Hodně kinařů nám říká, že předprodej a rezervace na Karla jsou lepší, než byly v případě nejnovější Bondovky „Není čas zemřít“,“ uvádí Ondřej Kulhánek z Bontonfilmu, který film do kin uvádí. „Nechceme se pouštět do závodů v návštěvnosti, ale těší nás, že lidé mají o film zájem a chtějí si na Karla Gotta zavzpomínat,“ dodává Kulhánek.

Ukázka z filmu Karel
Reportáž z předpremiéry filmu