Novinky

Rozhovor s Karlem Gottem

Rozhovor s Karlem Gottem

U příležitosti jeho 80. narozenin


Karle, v neděli jste oslavil 80. narozeniny. Jsou některé, na které se nedá zapomenout?

„Na těch prvních pět svých narozenin si vůbec nevzpomínám. Až do padesáti let jsem pak vlastně své narozeniny nebral moc vážně, ani je nijak výrazně neslavil. Nepřipadalo mi to důležité a měl jsem pocit, že mám ještě celý život před sebou. Ale v padesáti se to změnilo, protože jsem si najednou uvědomil, jak rychle to všechno uteklo, že času není nazbyt a člověk by měl být osudu vděčný za každý den, do kterého se probudí. Ale zpátky k otázce – nezapomenutelné jsou pro mě především dva obří koncerty k mým šedesátým a sedmdesátým narozeninám, které se odehrály v pražské 02 Areně. K narozeninám mi totiž přišla na jeviště gratulovat spousta mých milých kolegyň, kolegů a souputníků. Dojalo mě to a uvědomil jsem si, jak je důležité být obklopený lidmi, kterým na vás záleží."

Jak byste zhodnotil narozeninové setkání v Divadle na Jezerce, které pro Vás uspořádala Vaše manželka Ivana?

„Je to můj narozeninový zážitek nejčerstvější a nejkrásnější, i když se ono setkání odehrálo nějaké tři týdny před 14. červencem, kdy mám den narození zapsaný v rodném listu. Letošní oslava byla úplně jiná než předchozí kulatiny, protože měla velmi rodinnou a uvolněnou atmosféru, bez přítomnosti médií, přesně jak jsem si to, s ohledem k mému zdravotnímu stavu, přál. Proto jsme na doporučení Jiřinky Bohdalové vybrali komorní Divadlo Na Jezerce. Mělo to jediné nepříjemné úskalí. Musel jsem bohužel zúžit seznam původně zvaných kamarádů a spolupracovníků do O2 Areny na pouhých 120 nejbližších. S ohledem na můj nevyzpytatelný zdravotní stav jsem měl jediné přání, mít oslavu s blízkými přáteli a kamarády z branže „jako doma". A dál už to bylo na mé ženě Ivance, která pro mne celý večer plný nádherných překvapení přichystala a organizovala. Požádala Libora Boučka o pomoc s dramaturgií a moderací večera, které se zhostil perfektně. Já jsem se už pak jen pohodlně usadil do mého křesla, převezeného s ostatním nábytkem a koberci z domova na jeviště Divadla Na Jezerce, skvěle se bavil a cítil se úplně jako doma. Gratulanti, kteří mě jeden po druhém příjemně překvapovali a bavili, pak přicházeli vlastně ke mně do pokoje, jako by se to všechno odehrávalo u nás v obýváku. Všem v hledišti jsem viděl do tváře a vidět tolik báječných osobností a kamarádů z branže pohromadě v jednom sále, to si pamatuji snad jen ze starých Silvestrů s Vladimírem Menšíkem. Mám pocit, že tak příjemný, spontánní, nefalšovaně přátelský a současně hodně veselý večer se dá zažít jenom párkrát v životě. Byl to pro mne vlastně dvojitý dárek. Jednak jsem byl nesmírně šťastný z té jedinečné atmosféry pospolitosti a dále mě nesmírně těšily krásné reakcí všech zúčastněných, kteří tento večer, stejně jako já, nazvali nezapomenutelným. A to vše díky mojí Ivance. Jsem na ni pyšný, je to žena mnoha profesí."

Měl jste ke svému kulatému jubileu nějaké speciální přání?

„Já si vlastně v poslední době přeju jenom jediné, abych byl zdravý a aby byla zdravá a šťastná moje rodina a nejbližší. Mým velkým přáním je, aby se moje žena, a potažmo i celá rodina, konečně dočkala mediálního klidu a skončily zlé útoky, které jsou pro mne nepochopitelné a jejichž dopad se dotýká nás všech v rodině. Mému zdraví negativní mediální kauzy vůbec neprospívají, právě naopak. Zdravotních komplikací jsem si totiž užil vrchovatě.
Léta jsem bral narozeninové přání „a hlavně zdraví" jako zbytečnou a otřepanou frázi, ale teď vím, že bez toho nejde vůbec nic. Žádné jiné speciální přání jsem tedy neměl a nemám. Velkou radost mi ovšem udělala moje vydavatelská firma Supraphon, která se probrala svými bohatými archívy mých nahrávek a sestavila hned dvě kolekce CD. Na jednom kompletu je osmdesát nahrávek z let 1964 až 2019, druhý výpravný box obsahuje patnáct CD a jsou na něm tři stovky mých singlových nahrávek z období let 1962 až 2019. Některé z písniček, které se v archívu našly, byly pro mě velkým překvapení. Už jsem na ně za ta léta zapomněl a bylo pro mě zábavné si je znovu připomenout. Mají totiž neomylný punc doby, ve které vznikly."

Jsou na CD kompilacích všechny pro Vás zásadní písně, nebo se tam něco nevešlo?

„Je tam všechno podstatné, jde o jakýsi soundtrack mé cesty hudebním světem. Bezmála sto třicet nahrávek singlového boxu je ze šedesátých let, což dokládá, jaká skvělá doba to byla. Tehdy totiž začaly tát letité politické ledy, a to se promítlo do všech oblastí života. Samozřejmě také do muziky. Přes nejrůznější potíže se k nám začala dostávat zahraniční hudba a my jsme ji směli hrát a zpívat. Nebyla ale, až na pár výjimek, k dostání v prodejnách a v rádiu ji moc často nehráli. My, tehdy začínající muzikanti, jsme se proto cítili být svým způsobem jakýmisi "věrozvěsty", kteří k nám tuhle muziku přinášejí. Na přelomu padesátých a šedesátých let jsme hráli a zpívali většinou v kavárnách. Pražské podniky jako Alfa nebo Vltava, to bylo takové malé české Las Vegas, samozřejmě bez kasin. Živé kapely, skvělí muzikanti, světové pecky. Lidi šíleli - a my taky."

Za výběr Karel Gott 80/80 s hity z let 1964 až 2019 jste už na křtu tohoto čtyřcédéčka převzal Zlatou desku Supraphonu a to byla kolekce v prodeji jenom pár dní. Udělá Vám taková zlatá deska ještě vůbec radost? Po všech těch oceněních, která jste už získal?

„Každá cena je cenná. Ale prodej desek, k němuž se v poslední době připočítává rovněž stahování nahrávek z oficiálních hudebních serverů, to je v hudebním světě odjakživa barometr úspěchu. A takový barometr nelze ošidit. Jasná řeč - prodalo se tolik a tolik, což znamená úspěch, nebo neúspěch. Posluchači se navíc musejí vydat do obchodu, kterých je navíc čím dál tím míň, nebo si nahrávku stáhnout z internetové nabídky, ale v každém případě musejí zaplatit. Tedy, je-li stahování legální... A pak je zřejmé, jestli interpret se svou hudební nabídkou uspěl, nebo ne. Tak je to jednoduché. Většinu ze svých cen mám vystavenou doma, ale která z nich je nejcennější, to si netroufám říct. Ale protože se věnuji hudbě, která se jmenuje populární a populus znamená latinsky lid, nebo lidé, nejcennější jsou pro mě trofeje od lidí, tedy od posluchačů a diváků – protože pro ně všechny své písně zpívám. Ostatně, každodenně cítím z jejich dopisů, emailů a dalších vzkazů, úžasnou podporu. A bez té bych už přece dávno nezpíval!"

Jaké máte plány na léto?

„Mám už za sebou kratší dovolenou na Sardinii, kde mi tamní podnebí velmi vyhovuje, a kde jsem se věnoval především psaní knížky, ve které se ohlížím za svým životem. Dolaďování textů je mou hlavní aktivitou a zábavou po celý zbytek léta. Nepůjde o knížku stokrát recyklovaných článků, výroků a příběhů, které si kdekdo může najít na internetu, pospojovat je a vydat v knižní podobě. Tak jak to mnoho autorů již bohužel udělalo a vydali knihy o mě, ale beze mě. Moje kniha bude autentická a velmi obsáhlá autobiografie, pro kterou už mám texty vesměs připraveny. Teď procházím nejrůznější archivní materiály a fotografie a pokud se mi ještě vybaví hezká a zajímavá vzpomínka, tak ji do textu doplňuji. Zároveň jsem se rozhodl, že pro čtenáře odtajním i archivní materiály, které teprve po letech začínají být zajímavé. Protože je však můj život tak pestrý a bohatý, a chci, aby kniha byla jedinečná mým příběhem i obrazem, už teď tuším, že na ni budu ještě s grafikem pracovat přes Vánoce. Pak by vyšla, stejně jako film, začátkem jara. A co se týče mého vystupování, pozastavil jsem své koncertní tempo, ale dřívějšímu závazku doktora Petra Pečeného, který se podílí na dramaturgii festivalu Benátská, chci dostát. Proto vystoupím se svým orchestrem 25. července večer na zahajovacím koncertu 27. ročníku tohoto sympatického festivalu, který se opět odehraje v libereckém přírodním amfiteátru Vestec."

Svou kariéru jste začínal na trampských potlaších, zároveň jste už na některých významných festivalech vystupoval. Můžete srovnat tehdejší hudební festivaly s těmi dnešními?
„Trampské potlachy? Tam jsem zpíval u ohně jenom s kytarou. A především proto, abych se předvedl, tím okouzlil a případně získal přítomné dívky. Festivaly k populární hudbě odjakživa patří, ty tradiční, jako byly třeba Bratislavská lyra a Děčínská kotva sice už zanikly, ale vznikly a vznikají nové. Mám festivaly rád, protože se na nich člověk potkává zase s trochu jiným publikem, než jaké chodí na jeho samostatné koncerty."

Režisérka Olga Špátová spolu se svým partnerem, kameramanem Janem Malířem, o Vás natáčejí dokumentární film. Jeden už ale před deseti lety Olga natočila a ten byl zaměřený hlavně na Vaši práci. Odkryje nový film i něco z Vašeho soukromí?

„Určitě, a mnohem víc než v tom předešlém. Tentokrát půjde o celovečerní dokumentární film o mém profesním, ale z velké části i soukromém životě. Mám už s Olgou Špátovou skvělou zkušenost, protože jsem měl při natáčení dokumentu Fenomén Gott před 10 lety možnost poznat její styl práce a zjistil jsem, že si velmi rozumíme i lidsky. Díky tomu je pro mne i mou rodinu snažší si ji zcela pustit do našeho soukromí. Tentokrát bude mít náš film celovečerní stopáž. Premiéra v kinech je plánována na začátek jara 2020. Teď v červenci máme za sebou už více než čtyřicet dní natáčení a stále ještě pokračujeme. Mám radost z toho, že se před kamerou setkávám s důležitými lidmi svého života. Navštěvujeme místa, která jsou pro mě osobně důležitá, nebo která ovlivnila mou profesní cestu, včetně Hamburgu, kde jsem v Německu začínal.

V poslední době jste začal vedle skladeb svých zavedených spolupracovníků zpívat i písně mladých autorů...

„Spolupráci s mladými autory, kteří jsou často o generaci, dvě mladší než já, odstartovalo už před pěti lety moje album nazvané S pomocí přátel. Na to mi kromě osvědčených autorů, jakými jsou třeba Petr a Pavel ORM, Vašo Patejdl, Michal David, nebo Boris Urbánek, přispěli právě mladí autoři, se kterými jsem do té doby nespolupracoval a jejichž zájem mě potěšil. Jména? Radek Banga, Martin Chodúr, Petr Bende, Viktor Dyk, Olga Lounová, nebo Ondřej Brzobohatý. Pro mé zatím poslední řadové album s názvem Ta pravá mi navíc titulní píseň složil a otextoval Marek Ztracený. Aktuální duet Srdce nehasnou pro mou dceru Charlottku a pro mě velmi citlivě, až dojemně, napsali Richard Krajčo, frontman skupiny Kryštof, a jeho stálý spolupracovník, textař Petr Harazin. Tato nahrávka uzavírá oba nejaktuálnější CD komplety."

Svou zatím nejnovější nahrávku jste nazpíval 19. června tohoto roku v legendárním rozhlasovém Studiu A v Praze-Karlíně. Jak se Vám natáčelo se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu?

„Pro velká hudební tělesa mám odjakživa slabost. Zpívat s velkým orchestrem, ať už jazzovým, tanečním, nebo v tomto případě symfonickým, to je pro mě vždy velký svátek. A jak známo, svátečních dnů, na rozdíl od těch všedních, v roce příliš mnoho není. Užil jsem si to proto do poslední noty, do posledního tónu."

V nové „symfonické" verzi jste nazpíval píseň Jdi za štěstím. Vzpomenete si, jak vznikla?

"Je z doby, kdy Karel Svoboda komponoval především filmovou a televizní hudbu. Tahle skladba vznikla pro filmovou pohádku Jak se budí princezny, kterou na motivy klasické pohádky o Šípkové Růžence natočil s velkými hereckými hvězdami režisér Václav Vorlíček. S Karlem Svobodou jsme byli přátelé, své písně pro film a televizi mi nabízel poměrně často. Do této melodie navíc textař Zdeněk Borovec vložil krásné poselství. Ruku na srdce, kdo by nechtěl jít za štěstím?"

A proč jste si vybral právě SOČR?

„Symfonický orchestr Českého rozhlasu je ještě starší než já, a to už se mi nestává moc často... . Vznikl totiž v roce 1926 a má tedy více než devadesátiletou historii. Ve svém oboru patří k absolutní špičce, a to nejen v domácím měřítku. Proto si toho, že nade mnou symfonici, v čele s dirigentem Janem Kučerou, neohrnuli nos a že jsme se mohli sejít při společném natáčení, velice vážím. Exkluzivní premiéra této mé nejnovější nahrávky byla v den mých osmdesátých narozenin, 14. července na rozhlasové Dvojce v pořadu Jdi za štěstím."

Rozhovor připravil Miloš Skalka

 

Zobrazit   >
Pamětní bankovka s portrétem Karla Gotta

V celé Evropě jsou pamětní eurobankovky sběratelským hitem, v České republice je to zatím celkem neobvyklé. Unikátní suvenýrová bankovka s nominální hodnotou nula euro v limitovaném a číslovaném množství 5000 kusů vyjde nyní s portrétem Karla Gotta v rámci projektu Euro Souvenir Česko. Začne se prodávat za 50 korun v den zpěvákových osmdesátin v neděli 14. července 2019 přesně v 9 hodin v prodejně Supraphon Musicpoint na Jungmannově náměstí 17 v Praze 1. Chystá se i symbolických 80 kusů eurobankovky v kompletu s exkluzivním 15CD-boxem Karel Gott – Singly (s nízkými čísly bankovek). Prodej pamětních euro bankovek bude probíhat prostřednictvím dvou speciálních výdajových automatů, které akceptují mince 10, 20 a 50 Kč. Vzhledem k velkému zájmu bude prodej probíhat do vyprodání zásob.

Bankovky jsou ze stoprocentního bavlněného papíru, který se používá při výrobě skutečných eurobankovek. Obsahují rovněž některé ochranné prvky jako hologram či mikrotisk. Díky speciálnímu sériovému číslu je každý kus unikátem. Na Euro Souvenir bankovky se nepřijímají rezervace a není ani možný výběr konkrétního čísla.
V rámci České republiky už bylo realizováno několik vydání a bankovky se vždy vyprodaly v průběhu několika hodin. Podobný osud určitě čeká i pamětní bankovku s Karlem Gottem. Při podobně lákavých motivech se nezřídka stává, že cena bankovek dokáže mezi sběrateli následně dost výrazně narůst. U některých zahraničních vydání vzrostla původní cena 2,- € i na víc než 100,- € za kus.

Vladislav Klajban, výkonný ředitel společnosti Nunofia, jež pamětní eurobankovky vyrábí, k tomu poznamenal: „Výroba probíhá ve francouzské tiskárně cenin, která vyrábí i pravé eurobankovky. Ostatně i koncept nulaeurových suvenýrů pochází z Francie. Před čtyřmi lety jej vytvořil Richard Faille a jeho hlavní filozofií je podpora turismu a propagace jedinečných kulturních památek a významných osobností Evropy. O vydání suvenýrové bankovky s motivem Karla Gotta je už nyní obrovský zájem v zahraničí. Především v Německu, v Rakousku a samozřejmě i na Slovensku. Nikdo si nechce nechat ujít toto limitované vydání."

K významnému životnímu jubileu našeho nejúspěšnějšího zpěváka populární hudby vydal Supraphon hned dvě speciální kolekce, mapující jeho nejoblíbenější písně z průběhu šesti dekád jeho oslnivé hudební kariéry. Výběrovky vyšly ve dvou kompletech: KAREL GOTT 80/80 – NEJVĚTŠÍ HITY 1964–2019 na 4CD a zároveň v exkluzivním 15CD-boxu pod názvem KAREL GOTT SINGLY – 300 písní z let 1962–2019. Čtyřalbum 80/80 NEJVĚTŠÍ HITY během prvních čtyř dnů prodeje již získalo Zlatou desku Supraphonu. Oba komplety obsahují aktuální hit Karla Gotta – duet s dcerou Charlottkou SRDCE NEHASNOU. Nové CD kolekce i další alba z diskografie Karla Gotta budou v den jeho osmdesátin k dostání ve zmíněné prodejně Supraphon Musicpoint.

Zobrazit   >
Charlotte Gottová pokřtila CD boxy Karla Gotta

Včera odpoledne v prostorách Rádia Impuls v pražských Holešovicích pokřtil Karel Gott své dvě nové narozeninové CD kolekce, které mapují jeho singly a největší hity z průběhu šesti dekád oslnivé hudební kariéry. Oba komplety Karel Gott 80/80 Největší hity z let 1964–2019 (4CD) a Karel Gott Singly – 300 písní z let 1962–2019 (15CD-box) obsahují i jeho aktuální duet s dcerou Charlotte Ellou Srdce nehasnou. A právě Charlottka se stala kmotrou obou kompletů, které u příležitosti osmdesátin našeho nejúspěšnějšího zpěváka vydal Supraphon.

Miloš Skalka, který spolu s Karlem Gottem kompilace sestavoval, uvedl: „Myslím si, že je to naprosto unikátní projekt, protože nepamatuji, že by někomu u nás či ve světě vyšlo tři sta singlových nahrávek v jednom boxu. Navíc takhle nádherně provedeném! To si říká o zápis do Guinessovy knihy rekordů."

Karel Gott řekl: „Je to pro mne neuvěřitelný pocit mít takový velkolepý komplet tři sta písní. A jsem hrdý, že mohu prohlásit, že neobsahuje ani jednu, ke které by mně někdo někdy donutil. Za ta léta jsem si ověřil, že se nedá dopředu určit, zda ta která písnička bude u posluchačů úspěšná. To nelze naplánovat. Důležité je, aby píseň obsahovala určitou jiskru, jež přeskočí směrem k posluchačům. Jsem velmi pyšný, že mnoha mým písním se to podařilo. Dodává mi to odvahu hledat a nacházet další nové písně."

Ředitelka vydavatelství Supraphon Iva Milerová při předání zlaté desky poznamenala: „V Supraphonu si dlouhodobé spolupráce s Karlem Gottem velmi vážíme a jsme potěšeni, že k jeho významnému životnímu jubileu jsme mohli vydat tak krásné komplety. Jako perlička, která potvrzuje unikátnost singlové kolekce, se jeví situace, kterou momentálně řeší světově nejvýznamnější digitální obchod s hudbou iTunes. Jeden celek může totiž mít na iTunes jen 100 písní. Tak se stalo, že iTunes musel Gottův 15CD v digitální podobě rozdělit na tři celky. Z toho je vidět, že Karel Gott je opravdu jedinečný a výjimečný, že jeho tvorba překračuje i ve světě obvyklá pravidla."

Zobrazit   >
Prestižní ocenění Trebbia

Prestižní ocenění Trebbia

Karel Gott si cenu převzal na Pražském hradě

"V neděli večer jsem ve Španělském sále Pražského hradu získal mezinárodní cenu Trebbia za přínos k dialogu národních kultur. Jsem velmi polichocen a zároveň jsem hrdý na to, že mé písně těší posluchače i v zahraničí," řekl Karel Gott

Zobrazit   >
Karel Gott natočil znovu Jdi za štěstím

Karel Gott natočil znovu Jdi za štěstím

Se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu Dvojka

Zpěvák Karel Gott natočil se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu ve studiu S1 v Praze na Vinohradech novou verzi písničky Karla Svobody Jdi za štěstím. Slyšet byste ji měli v premiéře v den 80. narozenin Karla Gotta exkluzivně jako první na Dvojce.

Zpěvák Karel Gott si opět zazpíval se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu. Ve studiu S1 v Praze na Vinohradech natočil společně s padesátkou rozhlasových symfoniků pod taktovkou dirigenta Jana Kučery novou verzi písničky Karla Svobody Jdi za štěstím. "Každý ze zpěváků, který zpívá přes 60 let, může mluvit o některé písni z jeho repertoáru jako o té, která symbolizuje jeho cestu a poslání. Pro mě osobně je to právě píseň Jdi za štěstím, proto jsem se k ní chtěl po letech vrátit a dát do ní ze mě něco nového, co jsem právě za svou éru zpěváka populární hudby zažil. Děkuji proto Českému rozhlasu Dvojka, že mi umožnil tuto píseň znovu nazpívat a doufám, že posluchači vyčtou z mého projevu polohu pokory a vynikajících zážitků na mé cestě ke štěstí."

Slyšet byste ji měli v premiéře v den 80. narozenin Karla Gotta exkluzivně jako první na Dvojce. U příležitosti narozenin také Český rozhlas Dvojka připravil hlasování o nejoblíbenější písničku z repertoáru Karla Gotta, na našem webu ZDE můžete Karlovi zanechat také vzkaz a v den osmdesátých narozenin pak připravujeme speciální program. Podrobnosti se dozvíte už brzy.

Zobrazit   >
Supraphon vydává singlové hity Karla Gotta

Supraphon vydává v pátek 14. června 2019 jubilejní narozeninové kompilace nejúspěšnějších písní Karla Gotta z celé doby jeho skvělé kariéry v původních verzích s nově remasterovaným zvukem.

K nadcházejícímu významnému životnímu jubileu našeho nejúspěšnějšího zpěváka populární hudby vydává Supraphon hned dvě speciální kolekce mapující nejoblíbenější písně z průběhu bezmála šesti dekád jeho oslnivé hudební kariéry. Připravované výběrovky vyjdou přesně měsíc před osmdesátinami Karla Gotta ve dvou kompletech: KAREL GOTT 80/80 – Největší hity 1964–2019 na 4CD a zároveň v exkluzivním výpravném 15CD–boxu pod názvem KAREL GOTT SINGLY – 300 písní z let 1962–2019. Ani na jednom titulu nechybí aktuální hit SRDCE NEHASNOU, který pro Karla Gotta a jeho dceru Charlotte Ellu složil Richard Krajčo. Stejnojmenný videoklip láme rekordy na portále YouTube, kdy během dvou týdnů od svého zveřejnění překonal hranici pěti milionů zhlédnutí a dlouho kraloval na 1. místě v kategorii Trendy. Aktuálně má již přes šest a půl milionu zhlédnutí.

Co jsou singly?

Bývaly doby, kdy se aktuální hity hudebních idolů točily na gramofonovém talíři vesměs rychlostí 45 otáček za minutu (singly, tedy single play, prostě SP). Šlo o vinylové kotoučky se dvěma písničkami, kde se rozlišovaly strany A a B – na „áčku“ byla nahrávka, na kterou gramofonová firma sázela jako na budoucí hit, na „béčku“ pak nahrávka, která se s případným úspěchem singlu svezla. Gramofonová deska byla od doby svého vynálezu – od konce 19. století až do 80. let 20. století – nejrozšířenějším nosičem zvukového záznamu. Od konce 80. let byla pak klasická gramofonová deska postupně nahrazována kompaktními disky (CD), až byly nakonec gramofonové desky z trhu téměř úplně vytlačeny. Vinylová elpíčka se sice po klinické smrti na scénu k překvapení mnohých triumfálně vrátila stejně jako velkoformátové vinylové singly pro diskžokeje, ale malé vinylové singly zatím žijí jen ve vzpomínkách oddaných fanoušků populární hudby a jsou nahrazeny dnes téměř výhradně digitální podobou. Vydavatelství Supraphon se u příležitosti osmdesátin Karla Gotta rozhodlo zavzpomínat právě na jeho úspěšnou a jedinečnou singlovou produkci.

 

Singly Karla Gotta ve dvou dárkových kompletech

Poprvé v obdivuhodné nahrávací kariéře Karla Gotta se k diskofilům u příležitosti oslavy jeho osmdesátin dostává reprezentativní kolekce bezmála všech jeho někdejších nahrávek ze singlů. Pod názvem KAREL GOTT SINGLY – 300 písní z let 1962–2019 jde o 15CD–box v exkluzivním balení. Autor obou kompilací Miloš Skalka k tomu uvedl: „Je to úctyhodná nálož nahrávek, které náš nejpopulárnější interpret všech dob pořídil od svých úplných gramofonových začátků až do současnosti. Výběry obsahují bezmála všechny singly, to znamená, že se do konečného výběru nedostalo jenom pár nahrávek převzatých písní, k nimž vydavatelská firma nezískala autorská práva, nebo jejichž jazykové verze byly majiteli autorských práv zamítnuty. Klasické vinylové pětačtyřicítkové singly u nás vycházely až do devadesátých let, kdy je postupně začaly nahrazovat digitální formáty a gramofonové firmy do rádií začaly rozesílat vytipované ,singly‘ v elektronické podobě,  a na jejich vydávání ve formátu fyzických nosičů, v nové době CD singlů, postupně zcela rezignovaly. Mnohé ze ,singlů‘ nejnovějšího data na výběrech Karla Gotta jsou představovány písněmi, které vydavatelské domy nabízely rádiím vesměs jako pilotní avíza novinkových alb.“ 

 

Na 15CD kompletu KAREL GOTT SINGLY se nakonec vešlo tři sta nahrávek z let 1962–2019, které nad jiné jasněji dokládají to, jak často a s jakou chutí Karel Gott navštěvoval nahrávací studia, především Mozarteum a dnes již legendární Studio A v Praze-Karlíně. Platí to především o blahodárných létech šedesátých, ze kterých bylo zařazeno bezmála sto třicet snímků, tedy více než třetina celého kompletu.

Výběr celkem osmdesáti největších singlových hitů se vešel na reprezentativní 4CD KAREL GOTT 80/ 80. Jde o největší hity z let 1964–2019.

 

Karel Gott u příležitosti vydání narozeninových kompletů uvedl: Řekněme si upřímně, že bez přízně publika by to nešlo. Vlastně všechno, čemu se celoživotně věnuji, dělám pro své posluchače a diváky. Kdybych z jejich strany doslova fyzicky necítil – a to více než pětapadesát let – příznivou odezvu, nemohl bych svou práci už dávno dělat. Nikdy mě ani ve snu nenapadlo, že bych mohl zpívat a vydávat desky do osmdesáti let.“

 

15CD-box SINGLY: https://karelgott.lnk.to/Singly300PisniZLet1962-2019

4CD 80/80 NEJVĚTŠÍ HITY: https://karelgott.lnk.to/8080NejvetsiHity1964-2019

 

VIDEOKLIP Srdce nehasnou: https://www.youtube.com/watch?v=BibNLUQG_-4&list=PLPfi7ICeqP2oFdlh3YmAo0fUALN5zIgJy&index=5

Zobrazit   >